Fejlődés vagy visszafejlődés ?
Sokszor mondják az idősebbek hogy bezzeg a mi időnkben…......
Igen az emberiség olyan rohamos léptekben fejlődik és szolgálja ki magát mégjobban és jobban hogy összehasonlíthatatlanok a generációk. A technológiai fejlődésnek köszönhetően egy folyamatos ambivalenciát tapasztalunk a kapcsolatainkban.Mert bár felszínesen gondolhatjuk hogy a közösségi hálónak illetve telefonos kapcsolatoknak köszönhetően közelebb vagyunk a világhoz, a környezetünkhöz és elérhető közelséget tanúsítunk a közösséggel de nem minden esetben kapjuk a valós képet az említett platformokon. Igazából az amiről szól ez a technológiai fejlődés - persze ezzel párhuzamosan egy érzelmi leépülés - azt megkapjuk. Az pedig a kényelem.
A telefonos tartozékoknak a gyártását is úgy határozzák meg hogy kényelmesen tudja az embert kiszolgálni, mindig hagyva egy következő szintet ahova lehet ugrani. Erről szólnak a vezetéknélküli fülhallgatók vagy akár egy 3 méteres USB kábel hogy kényelmesen tudd a kanapéról is megírni a facebook bejegyzésed mi szerint minden rendben van az életeddel. Egy hamis világba rángat bele, ellenben miért ne a kényelmet választanánk? Úgy gondolom ebben az egészben létezik aranyközépút. A technológiai fejlődést hasznosan is ki lehet használni, az emberiséget előre vivő, modernizációs újításokat alkalmazni és az érzelmi kötődéseknek megfelelő körülményeket biztosítani általuk. Például nem csak telefonos kapcsolatban lenni hanem személyes találkozásokat szervezni a telefonon keresztül, majd az elektromos autóval a helyszínre érkezni és útközben bluetoothos headsettel egyeztetni a vendégekkel amely egy trensmitterrel van összekötve. Ez egy tökéletes példa arra hogy a kényelmünket és biztonságunkat kiszolgálva értelmes dolgokra használjuk fel a technológiát.
Hova vezet gyermekeknél a túlzott digitális-eszközhasználat ? Tudtátok, hogy az autizmussal diagnosztizált 2-3 éves gyerekek 90%-ának esetében a betegség legfőbb kiváltó oka a túlzott virtuális eszközhasználat ? Az esetek 90%-ában a szülők elismerték, hogy a kicsik napi 4-5 órát, vagy akár többet is töltenek a tévé előtt. De mi lehet rá a megoldás? A betegség kialakulásának oka, hogy a gyereket hazaérkezve beültetik a tv elé. Érthető a szülők jogos szükségletei is hogy minden embernek szüksége van egy kis énidőre de később ez súlyos szociális zavarokat is eredményezhet. Nehezebben fog tudni beilleszkedni, és kevésbé lesz önálló társainál, mert
megszokta, hogy a tévétől, tablettől, telefontól egyoldalú inger éri, amire nem kell reagálnia. Jogosan merülhet fel így a kérdés a szülőben, hogy jó-jó értjük, de akkor hogy lesz énidőm a baba mellett?
1.Készségfejlesztő játékok
Emlékezzünk csak vissza a mi gyerekkorunkra, hogy hány különféle ügyességi játékot csináltunk babaként – vagy kérdezzük meg szüleinket, saját emlékünk ugyanis jellemzően kevés van ebből az időszakból. Fellapozva a családi albumot, biztos ti is rábukkantok egy-egy olyan fotóra, amelyen épp valamilyen fajátékkal ügyeskedtek. Az évek alatt pedig a gyerekek kézügyességét, kreativitását fejlesztő játékokból még több lett. Például: puzzle, kirakós, vagy konyhai szerepjátékok, hajszárító szett, Nagyobb gyermeknek már távirányítós autók – ezek mind olyan slágertermékek, amik sosem mennek ki a divatból.
2.Kirándulás
Szerveznek például Normafára is túrákat úgy, hogy közben pelenkázó helyiséget is biztosítanak. Ez akkor lehet jó programválasztás, ha már unsz otthon a négy fal között ülni, és te is szeretnél új ingereket megtapasztalni. Plusz hasonló élethelyzetben lévő szülőkkel is találkozhatsz, kikapcsolódhatsz. Biztos hogy ilyen kirándulások alkalmával is tudtok sok új, hasznos praktikát tanulni a másiktól és még a kicsik is imádni fogják. Úgy hogy fel a túracipőket és irány az erdő.
3.Babaúszás:
Kiváló közös program alternatíva anyukáknak, apukáknak és babáknak. 3 hónapos kor környékén már el lehet kezdeni. Felsorolni is nehéz lenne, hogy mennyi pozitív hatást gyakorol a kicsikre: segíti a mozgásfejlődésben, a pici babák és gyerekek szorongásainak oldásában, amit a virtuális eszközök is kiválthatnak. Az életünk minden területére kihat a virtuális eszközök használata, és a mai világban energiát igényel az hogy megfelelően használjuk ezeket. Remélem sikerült segítenem vagy egy- két jó ötlettel bővítenem a repertoárt.